Multimedijalni institut organizira konferenciju

Ideja radikalnih medija

Cilj konferencije Ideja radikalnih medija je sagledavanje radikalnih medijskih praksi u umjetnosti, javnoj komunikaciji i političkom djelovanju koje su nastale u posljednja dva desetljeća, ali jednako tako želimo preispitati sam pojam radikalnih medija iz jedne šire historijske perspektive kao i kritičke perspektive sadašnjeg društvenog trenutka. Konferenciju organiziramo u kontekstu dviju izložbi o Arkzinu: izložbe Izgledi Arkzina koja je trenutno u tijeku u Galeriji Nova i izložbe Instaliranje javnosti koju otvaramo najesen. Arkzinov izdavački i aktivistički rad anticipirao je i reflektirao taktičke medijske prakse koje su se početkom 1990-ih kristalizirale u preplitanju političkog trenutka – obilježenog jugoslavenskim ratovima i alterglobalisitčkim otporom – s tehnološkom pojavom (ranog) Interneta.

Do sredine devedesetih Internet je već ušao u široku svakodnevnu upotrebu, otvarajući perspektivu radikalno demokratizirane javne komunikacije. Tehnološke inovacije u masovnoj komunikaciji tijekom 20. stoljeća uvijek su budile nadanja da ćemo konačno dobiti dvosmjerni medij u kojem će svatko moći govoriti najširoj javnosti. Međutim, te su nade uobičajeno ubrzo bivale razočarane konkretnom implementacijom tih inovacija, a što je redovito rezultiralo upravo većom komercijalnom i političkom kontrolom nad medijskim prostorom. Ovog puta je to trebalo biti drukčije. U tehnološkom pogledu distribuirano i u društvenom karakteru kolektivno ustrojstvo Interneta nudilo je razloge za vjeru da će ovo konačno biti trenutak kada ćemo moći prestati mrziti medije i prihvatiti se zadatka da postanemo mediji. U mnogim aspektima to se zaista i dogodilo. Internet je radikalno demokratizirao javni govor i pospješio mogućnosti političkog organiziranja. I dok je tako olakšavao razmjenu i koordinaciju u globalnim razmjerima, istodobno je poticao stvaranje novih oblika društvenog organiziranja i angažmana u posve lokalnim razmjerima. Dapače, upravo je kritička oštrica internetskih praksi često bila u većoj mjeri vezana uz fizički prostor i stare medije kao tisak no što se to moglo pretpostaviti.

Međutim, mnogo toga se promijenilo od devedesetih. Budući da su tehnološke promjene – koje su potakle nastanak novih medijskih praksi i koje su od tih praksi s vremenom napravile mainstream – uzdrmale temelje starih medija, logika kojom je tehnološki razvoj primarno potčinjen zakonitostima kapitalističkog tržišta i ekspanzije nalagala je da se tehnološki razvoj Interneta treba preusmjeriti – prebaciti se s obećanja mnoštva neovisnih medijskih proizvođača na imperativ masivnog praćenja i komodifikacije ponašanja publike. Ni ova tehnologija neće se pokazati narodnom tehnikom, kao što tehnologije to nikada ni nisu bez praksi prisvajanja i podruštvljenja. Tu se ocrtava nedaća naše trenutačne situacije: u trenutku kada je kritička analiza i radikalna praksa isto tako urgentno potrebna kao i prije dvadeset godina, mi na potencijal radikalnih medija gledamo sve skeptičnije.

Konferencija će pokušati rasvijetliti upravo taj povijesni luk i tu sadašnju nedaću, a u tom pokušaju sudjelovat će istaknuti teoretičari, umjetnici i praktičari, kako pojedinci tako i kolektivi, koji su i sami sudjelovali u kritičkom razmatranju tih procesa tijekom protekla dva desetljeća: Clemens Apprich, Vuk Ćosić, Branka Ćurćić, Luka Frelih, Anthony Iles, Eric Kluitenberg, Dejan Kršić, Zoran Pantelić, Matteo Pasquinelli, Katarina Peović Vuković, Ana Peraica, Joanne Richardson, Gerald Raunig, János Sugár i Vera Tollmann. Konferencija je na engleskom jeziku.

U sklopu konferencije organiziramo i koncert Jana Jelineka i Lukatoyboya, a Dejan Kršić provest će kroz izložbu Izgledi Arkzina.

///

— Raspored:

Petak, 7. lipnja

11:00-12:45, MaMa (Preradovićeva 18)

Katarina Peović Vuković: Leftist critique of democracy with/without Karl Marx. Open-source as third communist hypothesis

Matteo Pasquinelli: The number of the collective beast. The substance of value in the age of the institutions of machinic ranking.

13:00-14:45, MaMa (Preradovićeva 18)

Luka Frelih (Ljudmila) – Tomislav Medak (MaMa) – Zoran Pantelić (kuda.org): Networks Rooted – Early Medialabs as Forms of Critical Engagement

18:00-19:45, MaMa (Preradovićeva 18)

Joanne Richardson: On Making Film Politically

Gerald Raunig: eventum et medium

21:30 koncert, polukružna dvorana Teatra &TD, Studentski centar (Savska 25)Jan Jelinek + Lukatoyboy*

 

Subota, 8. lipnja

11:00-12:45, MaMa (Preradovićeva 18)

Vuk Ćosić: Radical art vs Longue durée

Ana Peraica: Massive Spamming

13:00-15:00, Galerija Nova (Teslina 7)

Branka Ćurćić: What is Radical in ‘Radical Media’?

Dejan Kršić: guided tour through the Prospects of Arkzin exhibition

17:00-19:00, MaMa (Preradovićeva 18)

Clemens Apprich: The Truth Games of Tactical Media

Vera Tollmann: Behind the great firewall: Shanzhai, video tweets and word pictures

19:00 – 21:00, MaMa (Preradovićeva 18)

Anthony Iles: Media, Secession and Recession

Eric Kluitenberg: Charting Hybridised Realities (telekonferencija)

János Sugár: Theseus’ Ship

///
*Koncert Jana Jelineka i Lukatoyboya organiziraju Multimedijalni institut i Kultura promjene Studentskog centra u Zagrebu
///
Ideja radikalnih medija dio je projekta Prošireni estetički odgoj, u suradnji organizacija Berliner Gazette, Kontrapunkt, Kuda.org, Multimedijalni institut i Mute, uz podršku programa Kultura 2007-2013 Europske komisije.
///
Podržali: Ministarstvo kulture RH, Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreba i Europska kulturna fondacija.
///
Kontakt: Tomislav Medak // +385912580153

više