HRFF - govorni program

Prisvajanje ili razmjena? Rasprava o rasizmu i kulturi

Pojam kulturne aproprijacije iz akademskih krugova i rasprava o posljedicama kolonijalizma u zemljama manjinskog svijeta (poznatijeg i kao globalni sjever) kroz godine proširio se i u popularnu kulturu uglavnom anglofonog svijeta, no sve više i više ga čujemo i u Hrvatskoj.

Blackface u emisijama poput Tvoje lice zvuči poznato, oblačenje u kostime autohtonih naroda Amerike za vrijeme maškara ili nošenje pletenica i dreadlocksa možda su prve stvari koje nam padaju na pamet kada netko spomene kulturnu aproprijaciju, no u kontekstu rada s manjinskim i migrantskim populacijama, diskusija oko moći, pristupa i razmjene između kultura već je dugo aktualna. Ona postaje sve važnija i široj populaciji, pogotovo u današnje vrijeme koje reflektira brzo-mijenjajuću demografsku strukturu našeg društva i njegovu sve veću heterogenost, rast kulturne raznolikosti kao i kulturne produkcije manjinskih skupina, te konačno i paralelni porast vidljivog rasizma na ulicama naših gradova, kao i onog utkanog u strukture našeg društva.

Govornici subotnjeg panela Prisvajanje ili razmjena? Rasprava o rasizmu i kulturi dati će teorijsko objašnjenje koncepta kulturne aproprijacije, analizirati odnose moći između dominantnih i manjinskih grupa koji reflektiraju korijen problema aproprijacije kao prakse, te pojasniti razlike između prisvajanja, fetišizacije i kulturne razmjene. Na panelu ćemo pružiti i direktne primjere i iskustva različitih problematičnih praksi, kao i pozitivnih primjera kulturnog dijeljenja manjinskih zajednica u Hrvatskoj.

Na panel diskusiji govorit će magistar sociologije i engleskog jezika i književnosti te suosnivač i potpredsjednik Panafričkog društva u Hrvatskoj Abdoulie Jobe; kulturologinja i komparatistica književnosti te politička aktivistkinja i prevoditeljica Karolina Hrga; kritičar, radnik u kulturi, autor za različite medije i dugogodišnji voditelj tribina u Močvari i Booksi Leonard Jurić; doktorandica Lingvistike na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, feministkinja, aktivistkinja i queer edukatorica Nina Čolović i magistra međunarodne suradnje, financija i razvoja te predsjednica Panafričkog društva Oladayo Hamidat Hassan.

više