Dok Gazi prijeti novi val prisilnog raseljavanja odnosno etničkoga čišćenja, Zapadna obala je pod vojnom okupacijom i doseljeničkim nasiljem, a UNRWA-i se ukidaju sredstva za prijeko potrebnu humanitarnu pomoć za stotine tisuća Palestinaca – mašinerija cionističke propagande i nasilja ne posustaje.
Svi mi solidarni s palestinskim oslobođenjem imamo odgovornost providjeti kroz diskurzivne mehanizme kontrole – među kojima je i tzv. „pinkwashing“ kao oblik kolonijalnog nasilja, ušutkivanja i zatiranja. Svjedočimo instrumentalizaciji i zlouporabi vokabulara o lgbtq+ pravima kojima bjelački, civilizatorski Zapad sada već desetljećima opravdava islamofobiju i arabofobiju kao jedne od ideoloških oslonaca beskrupuloznog otimanja zemlje i etničkog čišćenja domicilnog stanovništva povijesne Palestine. Dok se takozvana država Izrael promovira kao jedina „sigurna i slobodna oaza lgbtq+ prava na Bliskom istoku“, kvir Palestinke i Palestinci zajedno sa svojim obiteljima, prijateljima, partnerima, susjedima, kolegama umiru pod izraelskim i američkim bombama, na oku snajperima i nadzornim kamerama, terorizirani nadzornim točkama, zatvaranjima, izgladnjivanjima, protjerivanjima. Povrh toga, izraelsko, američko i mnoga europska društva daju si autoritet da o pravima, represiji i životima lgbtq+ Palestinaca i Arapa govore – umjesto njih, bez njih. Stoga ovoga puta prostor dajemo upravo ovim nedovoljno reprezentiranim perspektivama, čime se nadamo raspravi o isprepletenosti arapskih i kvir identiteta i iskustava.
Štivo koje čitamo ususret sljedećem čitalačkom kružoku jest El Ghourabaa: A queer and trans collection of oddities (ur. Eli Tareq El Bechelany-Lynch i Samia Marshy). Ova antologija proze i poezije okuplja glasove gej, lezbijskih, trans, nebinarnih i kvir ljudi — onih koji su odrasli u SWANA regiji, iz nje raseljenih, dijaspore te druge i treće generacije emigranata. Pridajući pozornost svakodnevnim, šaljivim, emotivnim pričama autora arapskih korijena vraćamo se njihovoj ljudskosti i kompleksnosti, u svim njihovim kontradikcijama, ponosima, tugovanjima i otporima.
Treći čitalački kružok održat će se u petak, 21. veljače u 17 sati u društveno-kulturnom centru MaMa (Preradovićeva 18). Izabrana poglavlja iz zbirke El Ghourabaa možete pronaći na sljedećoj poveznici: https://drive.google.com/…/1YPh…