Performativno predavanje

!Mediengruppe Bitnik: Ghost Work

Preformativno predavanje organiziramo u okviru događanja: Koja je uloga podataka u razvoju 21. stoljeća?, uz predavanja Juana Grgere i Jamiea Woodcocka.

>> O predavanju:
U performativnom predavanju Ghost Work !Mediengruppe Bitnik istražuje prakse snalaženja kojima se dovijaju ljudi s malo ili nimalo moći kada ih sustavi iznevjere. Ghost Work dokumentira kako !Mediengruppe Bitnik pristupa jednom ukrajinskom freelanceru i kupuje pristup aktivnom računu na platformi za rad na zahtjev Upwork. Transakcija otkriva kako se preko servisa za razmjenu poruka Telegram trguje korisničkim računima na platormama gig ekonomije. Kako bi povećali svoju zaradu, radnici iz zemalja s nižim prihodima „unajmljuju” račune od korisnika iz bogatijih zemalja. Iako poslodavci određuju naknadu, većina tvrtki voljna je za isti posao platiti više radnicima na daljinu iz bogatijih zemalja nego njihovim kolegama iz zemalja koje se percipiraju kao jeftinije za život. Računi se mogu unajmiti ili kupiti izravno od radnika iz željene zemlje. Najam iznosi najmanje 100 dolara mjesečno, a cijene nekih korisničkih računa dosežu i 400 dolara, ovisno o reputaciji koja dolazi s računom. Posrednici koji iznajmljuju ili prodaju račune često nude i bankarske usluge te prodaju Payoneer ili Wise računa za isplatu honorara. Ovo je osobito važno za radnike iz zemalja bez pristupa bankarskom sustavu. Kako bi izbjegli zabranu korištenja iznajmljenog računa, radnicima je ključno osigurati da se njihovi podaci o lokaciji podudaraju s onima navedenima na računu. To se obično postiže korištenjem VPN-a koji osigurava posrednik. S projektom Ghost Work, !Mediengruppe Bitnik dokumentira ove resurse i mehanizme kao prakse preživljavanja koje radnicima pomažu da se snađu unutar sustava rada na zahtjev – o kojima ovise, a koji im pružaju vrlo malo stvarne moći.

>> O umjetnicima:
!Mediengruppe Bitnik (čita se “the not Mediengruppe Bitnik”) su suvremeni umjetnički kolektiv koji djeluje na i s internetom. Njihova praksa se probija iz digitalnih u fizičke prostore, često namjerno primjenjujući gubitak kontrole kako bi time izazvali uspostavljene strukture i mehanizme. Njihovi radovi postavljaju temeljna pitanja o problemima suvremenosti.

U prošlosti su bili poznati po ometanju nadzornih kamera, postavljanju prislušnih uređaja u zgradu opere radi prenošenja izvedbe u vanjski svijet i slanju paketa s kamerom Julianu Assangeu u ekvadorsku ambasadu u Londonu. Godine 2014. uposlili su bota nazvanog Random Darknet Shopper da tri mjeseca sumanuto kupuje po bespućima Darkneta, gdje je nasumično pokupovao predmete kao što su ključevi, cigarete, tenisice i ecstasy, koje je potom slao izravno u prostor galerije u kojoj je trajala izložba.

Radove su prikazivali diljem svijeta, a nedavno su izlagali na izložbama u prostorima i na događajima kao što su: Aksioma Ljubljana, Pinakothek der Moderne Munich, CAC Shanghai, House of Electronic Arts Basel, Super Dakota Brussels, Kunsthaus Zurich, Onassis Cultural Center Athens, Public Access Gallery Chicago, Fondazione Prada Milano, Shanghai Minsheng 21st Century Museum i Tehran Roaming Biennial.

!Mediengruppe Bitnik čine Carmen Weisskopf i Domagoj Smoljo, a trenutno žive i rade u Berlinu.

Događanje Koja je uloga podataka u razvoju 21. stoljeća? organizira Institut za razvoj i međunarodne odnose u sklopu istraživačkog projekta DEVELOPER uz podršku Nacionalne zaklade za znanost. Ranije 6. svibnja u Institutu u Vukotinovićevoj 2 od 15h predavanja će održati Juan Grigera i Jamie Woodcock.

više