Radionica

Glasno pitanje s Lucijom Barišić – Glas kao Tijelo

S veseljem vas pozivamo na četverodnevnu radionicu s Lucijom Barišić u sklopu programa Glasno pitanje/Tjelesno-vokalni laboratorj u studenom !

Prijave i pitanja na flowto@gmail.com najkasnije do 1.11., broj polaznika/ca je ograničen.
Sudjelovanje je otvoreno za sve zainteresirane i besplatno, a preporuča se sudjelovanje u cijelom ciklusu.
Za radionicu ponesite ugodnu odjeću u kojoj se možete slobodno kretati i rastezati i bocu vode.

Kako pričati o glasu, a ne spomenuti tijelo, kako pričati o glasu, a ne spomenuti osobu; Jedno bez drugog, bez trećeg ne ide jer je nemoguće jedno odvojiti od drugog, odnosno od trećeg.
Svatko od nas ima specifičan glas, samo njemu svojstven, u tome je i sva ljepota igranja s glasom, izražavanja glasom, vikanja, šaputanja, pričanja, pjevanja, tuljenja, skvičanja, jaukanja, mjaukanja, plakanja, kokodakanja…
Kroz raznovrsne vježbe za glas i tijelo, kroz raznovrsne pristupe prema vlastitom glasu u vlastitom tijelu igrat ćemo se, pronalazit neotkrivene ili sakrivene prostore u tijelu odakle glas izlazi ili hoće izaći ali mu ne dopuštamo. Učit ćemo se prihvaćati vlastite glasove i tuđe glasove koji odzvanjaju u nama. Učit ćemo se biti sa sobom i izraziti to kroz glas. Dopustit ćemo si da pustimo glas malo više nego što mislimo da smijemo, možda i zaurlati ili zajecati. I pjevat ćemo si tim glasovima ili biti u tišini i samo slušati što nam oni sve govore.
Kroz godine sam imala prilku raditi s raznim divnim ljudima koji se u svom radu bave kako tijelom tako glasom i pjevanjem, kao Anne Marie Blink, Irena Tomažin, Thomas Richards, Ang Gey Pin, Armando Schiffini, Nhandan Chirco, Mala Kline,… koji su mi otkrivali razne pristupe i puteve radu s glasom… taj rad bi htjela podijeliti s vama …

Radionica je namijenjena studentima i profesionalnim umjetnicima, ali i svima onima kojima je u središtu zanimanja glas i izražajne vokalne mogućnosti, bio on/a muzičar/ka, kazalištarac/ka, vizualac/ka, performer/ica, glasovni/a entuzijast/kinja ili terapeut/kinja.
Radit ćemo na glasu kroz tijelo, putem fizičkih vježbi promatrat ćemo i slušati kako glas može biti produžetak i nastavak fizičke akcije. Vježbama disanja I opuštanja tijela možemo rezonirati glasom, otvarajući se slušanju, otkriti vlastite ritmove i melodije koje organski nosimo. Eksperimentiranje glasom može nas dovesti do različitih lica i priča koje svaki glas ima. S druge strane imajući tekst i radeći s njim kao s kompozicijom, možemo ga utjeloviti, pjevati ili slati u prostor da rezonira postižući različite interpretacije teksta.

Radionica će se ponajprije fokusirati na praktičan pristup radu s glasom kroz tijelo, koji se usredotočuje na brigu o sebi kroz aktivno traženje, konstantno izoštravajući svojih osjetila i intuitivne odgovore, usklađujući se s našim dubljim potrebama i asocijacijama. Radit će se meditativne i relaksacijske vježbe, rad na tijelu, u grupi ili samostalno. Specifično ćemo raditi i na dahu zašto je važna potpora i zajedništvo grupe. Pronalazit ćemo različite zvukove i primitivne zvukove i/ili emocije koje hrane pjevajući glas. Vidjet ćemo kako fizički kontakt daje život glasu.

Proces rada i istraživanja uključuju:
• organski odgovor kroz asocijacije, sjećanja, maštu te kontakte u prostoru, sa samim sobom i drugima;
• aktivan način slušanja, neprestano reagirajući na promjenjivu okolinu;
• pjevanje koje je nalik govoru i obratno;
• fino ugađanje našeg srca tijekom slijeđenja glazbene partiture i kroz improvizaciju sa zvukovima;
• pjevanje kao način povezivanja sa svojim kulturnim izvorom;
• pjevanje kao način brige o sebi

Lucija Barišić (Zagreb, 1983.) diplomirana je akademska glumica i apsolventica psihodramske terapije pod supervizijom. Tijekom karijere usavršavala se kroz brojne radionice, umjetničke rezidencije i projekte u Hrvatskoj i inozemstvu. Od 2003. godine intenzivno se bavi
istraživanjem glasa i vokalne ekspresije te vodi radionice glasa. Kao glumica, surađivala je s brojnim kazalištima, a 2015. postavila svoju prvu autorsku predstavu “Crno-bijelo”. Aktivna je i u filmskoj industriji, a trenutno je možete gledati u Zagrebačkom kazalištu mladih u autorskoj predstavi „Final Act/Posljednji Čin“. Osim u glumačkoj karijeri, Lucija Barišić dugi niz godina aktivno sudjeluje u psihodramskim kreativnim grupama. Od 2008. godine bavi se psihodramom kroz različite projekte i radionice, koristeći ovu metodologiju za istraživanje kreativnosti,
izražavanja, i osobnog razvoja. Lucijino bogato iskustvo u psihodrami uključuje rad s raznim grupama, kako u cilju kreativnog istraživanja, tako i u terapijskom kontekstu. Kao članica, ali i voditeljica grupa, sudjelovala je u projektima koji su istraživali mogućnosti psihodrame kao alata za osobnu transformaciju i grupni rad. Godine 2020. započela je edukaciju za psihodramskog terapeuta u Centru za psihodramu Zagreb, čime nastavlja proširivati svoje znanje i vještine na ovom području.

Glasno pitanje/Tjelesno-vokalni laboratorj je istraživačko-edukativni program koji za cilj ima okupiti umjetnike/ce s interesom za pokret, somatske prakse, rad s glasom i samoobrazovanje. Ideja je otvoriti multidisciplinarni pristup glasu te uključiti predavačice i predavače čije se prakse direktno ili indirektno povezuju s radom na glasu u vokalnom ili širem smislu.

Program se održava uz financijsku podršku Ministarstva kulture i medija RH i Gradskog ureda za kulturu te uz produkcijsku podršku Multimedijalne kolibe.

više