Za sam kraj dvogodišnjeg transevropskog projekta Prošireni estetički odgoj Multimedijalni institut u Zagrebu organizira događanje naslovljeno prema poznatom citatu Stephanea Mallarméa – Sve se svodi na estetiku i političku ekonomiju.
U MaMi će gostovati poznati engleski publicist i teoretičar Mark Fisher, ili k-punk, čija je knjiga Kapitalistički realizam izazvala mnoge diskusije, pa i u Hrvatskoj gdje je prevedena 2011. Fisher će u srijedu (21.05. u 18h) održati predavanje o polaganom otkazivanju budućnosti, što je i glavna tema njegove knjige Ghosts of My Life koja upravo ovih dana izlazi iz štampe.
Umjetnički dio događanja organiziramo zajednički s festivalom Žedno uho, u zagrebačkom SC-u i Močvari. Ugostit ćemo četvero vrhunskih muzičara :
— Lawrence English vodi važnu muzičku etiketu Room40, a 21.05. u solo-nastupu predstavlja materijale s novog albuma koji izlazi sljedeći mjesec. Idući dan (22.05.) izvest će pak svjetsku premijeru svog rada approaching nothingness posvećenog čuvenom komadu Skoro ništa br. 1 francuskog kompozitora Luca Ferrarija koji je bio snimljen u Dalmaciji 1968.
— William Basinski je bez imalo sumnje svojim epskim albumom Disintegration Loops obilježio dvijetisućite u domeni elektronske glazbe. U međuvremenu je surađivao na brojnim projektima, između ostalog i sa Marinom Abramović. U Teatru &TD nastupa 22.05.
— Gudrun Gut je veteranka berlinske eletronske scene. Između ostalog, jedan je od prvih članova Einstürzende Neubauten. Njen posljednji album iz 2012. Wildlife naišao je na veliko odobravanje kod kritike. (Močvara : 23.05.)
— australski glazbenik s Islanda Ben Frost nastupa u Zagrebu 24.05. … točno u vrijeme kad mu izlazi novi album A U R O R A. Frost je posljednjih godina postao to veliko ime elektronske glazbe, stvarajući posve samosvojnu zvučnu sliku, podjednako nježnu i brutalno bučnu. A čest je gost i velikih plesnih produkcija.
* karte za koncerte mogu se kupiti na pretprodajnim mjestima, ili na ulazu prije koncerata
Pored predavanja i koncerta u suradnji s našim partnerima iz Novog Sada kuda.org objavljujemo i 4 mala, ali važna knjiška naslova vezana uz temu događanja. Radi se o sljedećim naslovima:
— Produktivni subjekt Pierrea Machereyja, što je tek drugi prijevod ovog važnog francuskog filozofa na naše jezike nakon Teorije književne proizvodnje (1979.)
— Predočavanje kapitala – prikazivanje političke ekonomije Susan Buck-Morss. Tekstovi Buck-Morss kao što su Svijet snova i katastrofa ili Hegel i Haiti neizostavni su dio kritičkog promišljanja suvremenosti.
— čuvenu “priču s Wall Streeta”, Bartleby, Hermana Melvillea objavljujemo zajedno s ne manje izazovnim predgovorom Gillesa Deleuzea, Bartleby ili formula.
— maleni fragment Kapitalizam kao religija Waltera Benjamina svakim danom sve je važniji, i često je bio predmetom tumačenja. U našem izdanju taj Benjaminov proročki tekst prati iscrpni komentar Wernera Hamachera Povijest krivnje.
Sve se svodi na estetiku i političku ekonomiju zajednički realiziraju Multimedijalni institut i kuda.org.
Događanje je dio platforme Aesthetic Education Expanded, suradničkog projekta Berliner Gazette, Kontrapunkta, kuda.org, Multimedijalnog Instituta i Mutea, a podržano je od strane programa Kultura 2007-2013 Europske Unije.
Također uz podršku Ministarstva kulture RH i Ureda za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreba.