Kino MaMa

Otvorenje kina MaMa – retrospektiva Jeromea Hilera

Novo repertoarno mikro-kino MaMa započinje s programom na poznatoj zagrebačkoj lokaciji – Preradovićevoj 18 – projekcijom nekoliko filmova uvaženog američkog eksperimentalnog redatelja i umjetnika Jeromea Hilera. Program će se održati u 19 sati, a uključuje četiri kratkometražna Hilerova filma:

Marginalia |2016| 23′ 00
In the Stone House |2012| 35′ 00
New Shores |1971-1987| 35′ 00
Ruling Star |2019| 22’00

Umjetnik Jerome Hiler eksperimentalni je filmaš, slikar i majstor vitraja. U posljednja 2 desetljeća njegov opus je doživio pojačanu recepciju, usporedivu s djelom Hilerovog životnog i umjetničkog partnera Nathaniela Dorskog, koji je dobro poznat zagrebačkoj publici.

Nakon projekcije otvaranja, program mikro-kina MaMa do kraja studenoga uključuje još dva filma:

• U četvrtak, 21.11.,19h – Ryuichi Sakamoto: Coda – Stephena Nomura Schiblea
• U četvrtak, 28.11.,19h – Mladost/Proljeće – prvi dio trilogije Wang Binga

Mikro-kino MaMa naslanja se na 25-godišnji kontinuitet filmskih programa Multimedijalnog instituta, najprepoznatljivijih kroz Human Rights Film Festival, kao i programe i aktivnosti jednako dugovječnog programa Vizualni kolegij. Redovne projekcije održavat će se svakog četvrtka, a repertoar kina koncipiran je kroz dva smjera: aktualnu autorsku produkciju te kroz “klasičniji” kurirani program, vezan uz autorske cikluse, obilježavanje značajnih godišnjica i slično.

Cilj djelovanja mikro-kina MaMa, kapaciteta 30 sjedala, jest između ostalog, postati i prostorom socijalizacije filmofilske zajednice. Programski repertoar kina MaMa uključit će: aktualni angažirani autorski film – day-to-day program sa svjetskih festivala, koji nema mogućnosti biti prikazan u redovitoj distribuciji; current affairs naslove koji će pratiti izdanja novodigitaliziranih kopija, pronađenih filmova, obljetnice manje eksponiranih ali ključnih autor(ic)a; distributerski dark horse – aktualni filmovi koji se pokazuju “preekstremni” za klasičnu distribuciju; filmovi iz partnerskih arhiva koji su imali nedovoljnu prezentnost u domaćem filmofilskom prostoru, iako su se nerijetko s nekoliko godina odmaka pokazali ključnima u razvoju filmske umjetnosti.

Organizatori povodom otvaranja mikro-kina: Zanimaju nas mogućnosti koje ideju kina i alati filma imaju u stvaranju ulaznih mjesta u pluralnosti dijeljene stvarnosti. Jedna od ideja je da se kroz filmove stvori komunikativno, razmjenjujuće mjesto u kojem sudionici sudjeluju u imaginativnoj, konceptualnoj, izvedbenoj ili geografskoj različitosti prihvaćajući relevantnost i nužnost individualnog, “mikro-identiteta” u društvenoj svakodnevici. Dijeljena stvarnost bivanja u zajedničkom fizičkom prostoru kao i zajedničkom “posjetu” imaginarnom celuloidnom ili digitalnom svijetu, doprinosi sve aktualnijem pitanju relevantnosti kina u današnjem svijetu, na presjeku online prostora i javnih mjesta.

 

Ulaz na sve programe je besplatan!

više